A II. Erzsébetről és a brit uralkodócsaládról szóló, a világ legdrágább sorozatának mondott, a Trónok Harcát is beelőzve eddig két Golden Globe díjat is bezsebelő tévésorozat néhány jelenetét két magyarországi helyszínen forgatták. Az epizódonként több mint 10 millió dollárba kerülő The Crown sikerét a válogatott szereplőgárdának, a Hans Zimmer által komponált zenének, a pazar vizuális hatásoknak, az ámulatba ejtően szép látványvilágnak köszönheti - mondják a kritikusok. Ehhez a kosztümös történelmi képvilághoz adott csodás hátteret a fertődi Esterházy-kastély és a soproni történelmi belváros.
A sorozatot állítólag maga a királyi család is nézi Windsorban, a brit sajtó szerint II. Erzsébet is megtekintett családi körben néhány epizódot. A szakértők az eddigi leghitelesebb alkotásnak tekintik, a forgatókönyvbe állítólag számos, korábban kevésbé vagy egyáltalán nem ismert magánéleti sztori került. Az mindenesetre tény, hogy a világ eddig leghosszabban uralkodó királynőjének életéről szóló sorozat 2016-ban a drámai sorozat kategóriában elvitte a Trónok Harca elől a Golden Globe díjat, sőt még a legjobb színésznőnek járó elismerést is a II. Erzsébetet alakító Claire Foy kapta. A 91 éves királynő és a 96 éves Fülöp, edinburgh-i herceg egyébként tavaly novemberben ünnepelték 70. házassági évfordulójukat. Kép forrása: www.express.co.uk
A The Crown második évad 9. részének egyik fonala (mert több is van) a fiatal Fülöp életébe kalauzol minket. A jelenetek, melyeket a fertődi Esterházy-kastélyban látunk, valójában a németországi Wolfsgarten kastélyban történhettek 1934-ben. Ez Fülöp nővérének és családjának vadászkastélya volt.
Miután maga az epizód is bátran ugrándozik az időben, tegyünk így mi is: érdemes felidézni, hogy a valóságban Fülöp (görög és dán királyi herceg) 1946. nyarán kérte meg VI. Györgytől Erzsébet kezét.
A szerelem és a leánykérés, Fülöp német-görög származása és rangja miatt rendkívül kényelmetlen ügy volt a II. világháború utáni években. Az életrajzi mesélők szerint Fülöp, akit alig másfél éves korában egy narancsos ládába rejtve menekített ki az angol Királyi Haditengerészet egy hajója Korfu szigetéről, később lemondott a görög és dán hercegi rangjáról. Megszabadult a Schleswig–Holstein–Sonderburg–Glücksburg vezetéknévtől és anyja - az egyébként a windsori kastélyban született Aliz battenbergi hercegnő - családi nevét vette fel. Áttért az anglikán vallásra, így kaphatta meg a brit állampolgárságot.
A királyi menyegzőre persze nem hívták meg Fülöp nővéreit, akik német hercegek, arisztokraták feleségei voltak. Őket nem látta szívesen a háború utáni Anglia, ahol a britek ekkor még a jegyrendszert nyögték és gyászolták a nácik elleni harcokban elvesztett katonáikat. Innen vigyük tovább a szálat a The Crown második évadjának 9. részéhez.
A néhány évvel ezelőtt hatalmas rekonstrukción átesett fertődi Esterházy-kastély pazar helyszín, különösen a kosztümös filmekhez. Egy korábbi, az egyesült államok elnökének életét bemutató HBO-sorozatban, a John Adams-ben a kastély "Versailles-t "alakította. Annak idején a 18. században az építtető Esterházy Fényes Miklós a Versailles-i kastélyt tekintve mintának építette meg Eszterházán (Fertőd) kastélyát, a magyar Versailles-t.
Ezúttal a fiatal Fülöpöt látjuk a sorozatban itt, harmadik nővérének, Cecíliának és családjának hatalmas és impozáns kastélyában.
Fülöp nővére, Cecília (görög-dán hercegnő) a németországi Darmstadtban ment feleségül a hesseni és rajnai nagyhercegség trónjának várományosához, György Donáthoz. A wikipédia szerint mindketten a náci párt tagjai voltak.
A film egyik megrázó jelenete Cecília és családjának tragikus halála. Valós tény, hogy a nyolc hónapos terhes hercegnő 1937. novemberében repülőgép-szerencsétlenségben hunyt el. A család Londonba, egy esküvőre tartott, mikor a gép menet közben kigyulladt és lezuhant. A tragédiát nem élték túl. A film felidézi a borzalmas eseményt, majd Cecília hercegnő temetését is, amely a valóságban Darmstadban volt, a filmben azonban a temetési menetben a koporsót kísérő Fülöpöt Sopron utcáin látjuk.
Innen viszi tehát át a fonalat a film Sopronba, ahol a történelmi belváros utcáin a Fülöp nővérének koporsóját kísérő temetési menet halad. Sopron a - háború alatt többször is tragikusan szétbombázott - németországi Darmstadt városát jeleníti meg a filmben.
A gyászmenet a soproni történelmi belváros egyik legszebb, az egykori nemesi paloták és díszes polgárházak, valamint a Bencés (Kecske) templom rendháza övezte Kolostor utcán át tart a Fő tér felé. Az utca általában kedvelt a fotósok körében, mivel ebből a látószögből különösen szépen fényképezhető meg Sopron jelképe, a Tűztorony.
A temetési jelenetet 2017. februárjában forgatták Sopronban, mindössze néhány nap alatt, a forgalom és legfőképp a kíváncsi szemlélődők előtt erősen elzárt utcákon. Az epizódban néhány percig látható csak a náci zászlókkal illusztrált Kolostor utca és természetesen a patinás Fő tér. Egy villanásnyira a szállingózó hóban megpillanthatjuk a Tűztornyot is, ám leginkább náci katonák, tisztek és csaholó kutyák vannak jelen a Fülöp számára elviselhetetlenül nyomasztó jelenetben.
A háttérben a gyönyörű Gambrinus-ház tűnik fel itt, erkélyén a náci tisztekkel és a horogkeresztes zászlókkal. Ez a Fő térre tekintő épület egykor városháza volt, Zsigmond király adományozta Sopronnak még 1422-ben. A gyönyörű épület több mindenről híres, de talán ellenpontként érdemes azt kiemelni, hogy egykor ez az épület volt a helyi szociáldemokrata párt székháza Sopronban.
A Gambrinus-háztól jobbra Sopron Fő terének egyik legértékesebb szimbóluma, a Bencés templom látszik, amit a soproniak Kecske templomnak is neveznek. A város legrégebbi temploma ez, a ferencesek építették a 13. század végén, de a 17. században három koronázás, majd öt országgyűlés helyszíne is volt. A templom sírboltjaiba a helyi katolikus főurak, az Esterházy, Széchenyi család tagjai temetkeztek egy időben. A filmben a templom egyébként csak mint látvány kap jelentőséget, belső terekben nem forgattak a film készítői.
A karok felett feltűnik a Tűztorony és a Hűségkapu.
Az urak pedig a magyarországi barokk szobrászat egyik legszebb és legértékesebb alkotása tövében, a Szentháromság szobor talapzatánál, a Fő tér közepén tisztelegnek náci karlendítéssel a temetési menet előtt.
Fontos momentum még, hogy Fülöp valójában hibáztatja magát nővére haláláért, úgy gondolja ugyanis, hogy a repülőszerencsétlenség előtt a dolgok alakulhattak volna másképp is. De nem spoilerezném tovább a történetet, aki teheti érdemes megnéznie az epizódot, főképp a teljes sorozatot.
Érdemes olvasni még itt a blogon régebben készült filmekről, filmesek kedvenc forgatási helyszíneiről.
(A posztban szereplő fotók forrása maga a film.)
Aki pedig mozgóképet is nézne, tekintse meg a The Crown második évadjának előzetesét itt.